Devam Eden Projeler

Bridge to Türkiye Fund Bilgisayar Eğitimi (2023 -…)

6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilin etkilendiği depremde “Deprem Bölgesi Öğrenci Taraması” sonucunda görmeyen çocuk ve gençlerin afet bölgesinde eğitim ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik yapılan saha araştırmaları neticesinde Bridge to Türkiye Fund tarafından sağlanan hibe ile bilgisayarı olmayan 16 görmeyen öğrenciye dizüstü bilgisayar temin edilerek, toplam 22 öğrenciye Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği bünyesinde bilgisayar eğitimi verilmektedir.  


“Hayat Dokunmayla Başlar” Tişört Projesi ( 2023-…)

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği olarak içinde sanat ve müziğin birleştiği birçok projede yer aldık ve buna bir yenisini daha ekleyerek “Hayat Dokunmayla Başlar” Tişört projemizi gerçekleştirdik. Bu proje kapsamında tişörtlerimizde İlhan İrem, Barış Manço, Zeki Müren, Füsun Önal’ın şarkı sözlerini üzerimizde taşımanın değeriyle heyecanlandık. Görmeyen çocuklarımızın eğitimi yararına geliştirmiş olduğumuz bu projede Ma Seour et Moi’nın tasarım ve Yeşim Tekstil’in üretim desteğiyle hayallerimizi gerçeğe dönüştürdük. 8 Mayıs gününde ise  “Hayat Dokunmayla Başlar” Tişört projemizin lansmanını gerçekleştirmenin heyecanını yaşadık. 

Tişörtlerimizden temin etmek için Hepsiburada uygulamasının ‘’Parlayan Ürünler’’ mağazasını ziyaret edebilir  ya da  Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.


Kariyer ve Kişisel Gelişim ( 2023 -…)

Bu proje kapsamında psikolog ve eğitmen Psk. Annamaria Genovesi ve kurum psikoloğumuz Uzm. Psk. Fatma İzel Şahin ile öğrencilerimiz 8 hafta boyunca Kariyer ve Kişişel Gelişim oturumları gerçekleştirmektedir.


Ahbap Derneği Özel Ders (2022 – 2023)

Ahbap Derneği ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile görmeyen öğrencilerin akademik ihtiyaçları doğrultusunda (özellikle matematik, fen bilimleri, İngilizce vb. derslerde) haftanın belirli günlerinde özel ders imkânı sağlanmaktadır. Böylelikle eğitimlere katılan öğrencilerin akademik alanda akranları ile paralel duruma getirilmesi hedeflenmektedir.


Dokunarak Öğreniyorum Projesi Sürdürülebilirlik Çalışması (2022 -…)

Altı Nokta Körler Vakfı ortaklığı ile gerçekleştirilmiş olan bu proje ile, ilköğretim ikinci kademeye devam eden görmeyen çocukların dokunsal becerilerinin geliştirilmesi, ayrıca iki boyutlu çizimlerin üç boyutlu nesnelere, üç boyutlu nesnelerin iki boyutlu çizimlere zihinde kolay dönüştürülmesi hedeflenmektedir.


Teknolojiye Dokunuyorum Dünyaya Erişiyorum (2022 -…)

Derneğimiz tarafından, görme yetersizliği bulunan ortaokul, lise ve üniversiteye devam eden 40 öğrencinin dijital dünyada bilgi iletişim teknolojilerine erişilebilirliklerini arttırmak amacıyla oluşturulan proje kapsamında, öğrencilere ihtiyaçları doğrultusunda diz üstü bilgisayar, ofis programları, Windows lisansı, kulaklık, iPad ve klavyeler temin edilmesi ve teknoloji eğitiminin verilmesi planlanmaktadır.


Givaudan Teknoloji Sınıfı (2022 -…)

Givaudan Vakfı tarafından sağlanan hibe ile derneğimiz bünyesinde teknoloji sınıfı oluşturularak, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği bünyesinde eğitime devam eden görmeyen çocuklara belirlenen ders programı dâhilinde teknoloji eğitimi verilmektedir.


Mektup Arkadaşları Çocuk Kitabı (2022 -…)

Mektup Arkadaşları” Mufg Bank Turkey bünyesinde yönetici asistanı olarak görev alan Aslı Öncü’nün yazdığı, Mert adında Türk bir çocuk ile Miori adında Japon bir kız çocuğunun mektuplaşmasını anlatan kitap, kültürel öğelerin paylaşıldığı sıcacık bir arkadaşlık hikayesi olarak raflarda yerini almıştır. Mektup Arkadaşları Türkçe, İngilizce ve Japonca olmak üzere 3 dilin bir arada basıldığı ilk kitap olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda Braille olarak basılmış olup görmeyen öğrencilere ulaştırılmaktadır.

Mektup Arkadaşları çocuk kitabından temin etmek isterseniz Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.


Beylikdüzü Rotary Global Grant Orbit (2021 – 2023)

Beylikdüzü Rotary Global Grant tarafından sağlanan hibe ile derneğimiz bünyesinde eğitim alan görmeyen öğrencilere kabartma ekran özelliği Orbit Reader 20 Plus bağışlanmıştır. Öğrencilerin Eğitim hayatlarını ve günlük yaşam becerilerini kolaylaştıran bu teknolojik cihaz, alanında uzman eğitimciler tarafından oluşturulan müfredat dâhilinde görmeyen 30 öğrenciye orbit cihazının kullanımı ile ilgili eğitim verilmektedir.


Farkındalık Ajandası (2021 -…)

Parıltı Ajandası, görmeyen bireylere ilişkin önyargıların önüne geçmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, doğru bilgileri daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için tasarlanmıştır.

Parıltı Ajandasının içeriği; kullanıcıların notlarını ister tarih atarak ajanda şeklinde, ister tarih atmadan defter şeklinde kullanmasına imkan veren sayfalardan ve sayfaların aralarına serpiştirilen seperatörlerden oluşur. Seperatörlerin içeriği ise; bilgi verici bölümler, tarihe damga vurmuş görmeyen rol modeller ve eğlenceli dipnotlar şeklindedir.

Parıltı Ajandalarından temin etmek isterseniz Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği İle iletişime geçebilirsiniz.


Parıltı Çantaları (2019 -…)

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği eğitimcileri tarafından hazırlanan bez çantalar, görme engelli bireylerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

“Uçuşan Göz”, “Saat kaç?”, “Baston tutan adam” isimli bez çantalarımız, gabardin kumaştan üretilmiş 6 kg. taşıma kapasitesine sahiptir.

Bez çantalarımızdan satın almak isterseniz Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.


49 Engelsiz Tarif (2017 – 2018)

Selin Kutucular’ın 49 Engelsiz Tarif yemek kitabı, mutfağa meraklı ortaokul öğrencilerini hedefleyen, mutfağın ve gençlerin seveceği tarifler üzerinden, yemek yapmayı, yardımlaşmayı, takım arkadaşlığını ve özgüveni aşılamaya çalışan bir kitap çalışmasıdır. Kitapta görmeyen bireylere uygun hale getirilen 49 yemek tarifi yer almaktadır.

Kitapta yemek tariflerinin yanı sıra Selin Kutucular’ın projede çalışan lise üçüncü sınıf öğrencisi oğlu Mekin Kutucular’ın, annesinin tariflerini öğrenmesi ve bunu yaparken görmeyen arkadaşlarını da bu sürecin içine sokma çabası 20 farklı videoyla okuyucuya aktarılmaktadır. Her bir video karekodlarla kitabın sayfa düzeninde yer bulmakta ve karekod üzerinde seyredilmektedir.

Videolarda Mekin Kutucular’a Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği’nin öğrencileri eşlik etmekte; videolar, yemek tariflerini içerirken aynı zamanda gençlerin gündelik hayatın içinden sohbetini de gözler önüne sermektedir. Videoların betimlemesi Selin Kutucular tarafından seslendirilmektedir. Her bir video karekodlarla kitabın sayfa düzeninde yer bulmakta ve karekod üzerinde seyredilmektedir.

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği öğrencilerinin hem öğrendiği hem de yemeğe dair kendi tecrübelerini aktardıkları bu sesli kitap projesinin bir başka özelliği de içindeki yemek fotoğraflarının görme engellilere ait eşyalar, objeler ve aletlerle desteklenmiş olmasıdır.

Ayrıca kitaptaki tüm görsellerin betimlenmesi, erişilebilirlik konusunda örnek bir kaynak niteliği taşımaktadır.


Parıltı Organik Sabunları (2017 -…)

Parıltı Organik Sabunları projesiyle amacımız çocuklarımızın hayal gücünü geliştirmektir. Çocuklarımızın, engelli dostu yunuslardan ve Parıltı logomuzdan ilham alarak hayal edip hazırladıkları Parıltı sabunlarının kokusu seçtikleri hakiki esansiyel uçucu yağlardan oluşmaktadır.

Sabunların içindeki hindistan cevizi, defne gar, kayısı çekirdeği, üzüm çekirdeği, tatlı badem, kakao, shea ve hint yağları kendileriyle özdeşleşmiş kaynaklardan elde edilmektedir. Hayvanlar üzerinde denenmeden hazırlanan Parıltı sabunları, hayvansal yağ veya palm yağı içermemektedir.
Parıltı organik sabunlarından isterseniz Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top
Scroll to Top