Biz Kimiz

Kuruluş Hikayemiz

Derneğimiz görmeyen, az gören ve görme engeli ile birlikte başka engeli/engelleri de bulunan çocukların aileleri tarafından kurulmuştur. Derneğimizin amacı; eğitim başta olmak üzere hayatlarının her döneminde çocuklarımızın yanında olup aileleriyle birlikte onlara destek vermektir.  

Çocuklarımızın; kendisi ve çevresi ile barışık ve uyumlu, özgüveni yüksek, meslek sahibi, mutlu bireyler olabilmeleri için öncelikle iyi ve doğru bir eğitim almaları konusunda hem fikiriz. Aynı dünyada yaşayan her çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte ve eşit şartlarda eğitim hakkı olduğuna inanıyoruz.

Bu amaçla; çocuklarımızın doğdukları andan eğitim süreçleri tamamlanıncaya kadarki tüm aşamalarda gerekli her türlü eğitim desteğini sağlamaya çalışıyoruz.
Erken eğitim ve kaynaştırma eğitimi çalışmalarımızın ana felsefesini oluşturmaktadır.

Kaynaştırma eğitimi çerçevesinde çocuklarımızın 4-6 yaşları arasında yuva ve anaokullarında; 7 yaşından itibaren de ilkokul, ortaokul ve liselerde, -gören yaşıtlarıyla birlikte eşit şartlarda- eğitimlerine devam etmeleri için çalışmaktayız.

Çocuklarımız, gören akranlarıyla ne kadar erken yaşta bir arada olmaya başlarsa o kadar çok uyaranla karşılaşmakta, uyum ve öğrenme kapasiteleri artmaktadır. Bu durum aynı zamanda gören çocuklar için de erken dönemde görme engelli bir bireyle tanışma ve birlikte yaşama kazanımını beraberinde getirmektedir.

Bu anlamda çocuklarımızı 2003 yılından beri var gücümüzle desteklemekteyiz.

Kurulduğumuz günden bu yana başarılarıyla bizleri gururlandıran çocuklarımıza, eğitimcilerimize, fedakâr ailelerimize, değerli yönetim kurulumuza ve bizleri gönülden destekleyen herkese sonsuz şükranlarımızı sunarız.

Unutmayalım ki; 
arkasında sağlam bir aile,
iyi bir eğitimci ve bilinçli bir toplum oldukça 
engelli çocuk kalmayacaktır.

Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No:47 D:2 Şişli/Istanbul
0 (212) 288 51 44 - bilgi@parilti.org.tr

Parıltı Açık Açık Platformu üyesidir.

açık açık stk logo